Тук стоя приблизително на мястото, където през 480 г. пр. Хр. персийският цар Ксеркс е положил своя трон, за да наблюдава унищожението на флота на обединените елини, разположен в протока между остров Саламин и континента.
Упоен от своите победи преди това през Втората гръко-персийска война и след опожаряването на Атина и унищожението на редица градове в централна Гърция, той навярно си е мислил, че остават броени дни до окончателното смазване на силите на свободните гръцки държави и тяхното подчинение на абсолютната му власт.
Персийският самодържец обаче не си е давал сметка, че свободните хора не се покоряват толкова лесно на някакъв си там източен деспот и в морската битка при о. Саламин те отблъскват флота му, макар че съотношението на корабите е било около 1:3 в полза персийския флот, съставен от много от подчинените на Ксеркс народи като финикийци, египтяни, малоазийски гърци и т.н. Въобще в този ден военните кораби на почти цялото Източно Средиземноморие дошли край Саламин, за да смажат само една трета от гръцките полиси, осмелили се да отстояват своята независимост.
Според различните източници корабите на елините са били около 370-380, а персийският флот наброявал между 900 и 1200 кораба и именно това превъзходство предопределило разгрома на персийската флота, в този тесен проток, където тя не можела да маневрира не само заради многобройността си, но и заради по-големите си и трудно повратливи кораби.
Тук съм нахвърлял съвсем лаишки едни стрелки върху моята снимка, които показват движението на двете флоти:
- От ляво, от двете страни на днешното островче Пситалея, в протока нахлува персийски флот, затваряйки неговата югоизточна част, а египетската ескадра на Ксеркс поема в курс на заобикаляне на Саламин, за да затвори гърците от север.
- Гърците оставят тежките персийски кораби да напреднат навътре, но покрай тях се промъкват бързите кораби на покорените от персите йонийци и финикийци и стигат почти до края на протока.
- Спартанците удрят персийците първи в левия им фланг, съюзническите гръцки градове удрят устремените напред по бързи персийски кораби фронтално, а накрая атиняните посрещат персийските финикийци на ръба преди да бъдат обкръжени.
След битката следва една тежка година за древните гърци, в която те бавно и трудно изтласкват персийците от своите територии завинаги. От там нататък милионната абсолютистка Персийската империя е можела да влияе на единици древногръцки политици само чрез своето злато, но не и чрез своята „велика“ армия.
Коментари
Публикуване на коментар