![]() |
Снимка: OFFNews |
Не е тайна, че работещите в дружеството бяха принудени от работодателя си да се качат на рейсовете и да присъстват на протеста. Нещо, за което писа вече журналистката Еми Барух.
По всичко си личи обаче, че голямото момче се е уплашило и прибягва до тази отдавна прилагана практика на българските олигарси, когато се почувстват застрашени – да подкарват на протести служителите си използвайки заплахи и злоупотребавайки с власт. Всички помним, как по време на протестите през 2013-та от различни краища на страната бяха докарвани с рейсове организирани групи, на чиито участници чисто физически им личеше, че не знаят, защо са дошли.
Подобно се случи и днес. Марионетки, до един с бели фланелки, с втъкнати в ръцете им чисто нови табелки с надписи освиркваха хора, които са част от движещата сила на свободното слово в тази страна.
Неприятното в случая е, че организаторите на подобни прояви нямат ни най-малко чувство за свян, защото почти всеки гражданин може да разпознае бутафорния митинг. Такъв протест едва ли може да бъде смятан и за легитимно изразяващ свободното мнение на протестиращите просто, защото те са принудени насила да участват в него. Организаторите обаче това не ги впечатлява, защото отдавна са загубили чувство за мяра и все повече вършат, каквото им харесва в държавата ни. Дори това да се гаврят с обикновените хора, спекулирайки с техния страх за хляба. Другото в което са уверени тези големи момчета е, че голяма част от българите са неспособни да отсеят истината от лъжата и ще им повярват, каквото и да кажат, независимо къде – в жълтата преса или на митинг.
Затова целият тоя протестен театър повдига у мен три въпроса:
1. Как в центъра на европейска столица бе допуснато граждани да бъдат изкарвани насила на протест и пазени, да не би някой да избяга?
2. Как в една демократична държава може хората да бъдат третирани като крепостни и задължавани чрез рекет да вършат определени действия и да говорят определени неща?
3. Предприети ли са действия от компетентните държавни органи във връзка с извършено престъпление чл. 143 от Наказателния кодекс, който гласи:
„Който принуди другиго да извърши, да пропусне или да претърпи нещо, противно на волята му, като употреби за това сила, заплашване или злоупотреби с властта си, се наказва с лишаване от свобода до три години или с поправителен труд.“
Последният въпрос е по-скоро риторичен, защото отговора го знам....
Юрий Александров
https://gledam.blogspot.bg/
Много точен коментар1но никой няма да му обърне внимение особено поръчковата съдебна система.
ОтговорИзтриванеБлагодаря. Знам, че само се хабя :)
ОтговорИзтриванеСмисъл има само вторият въпрос. Ако той бъде разрешен, всичко си идва по местата.
ОтговорИзтриванеЕ да, така е. Но той поражда и друг въпрос: Не живеем ли в една имитация на демокрация?
Изтриване